جام عدل

هجرت مقدمهء جهاد است.

جام عدل

هجرت مقدمهء جهاد است.

جام عدل

بدیهی است‌ که‌ برای‌ امریکا ودیگر سردمداران‌ استکبار، چیزی‌ مهمتر از این‌ نیست‌ که‌ ملت‌ ایران‌ از راه‌ دهساله‌ی‌ خود برگردد، یا در آن‌ تردید کند; زیرا در این‌ صورت‌، نقطه‌ی‌ درخشان‌ امید ملتها کور خواهد شد و غلبه‌ی‌ خون‌ بر شمشیر، مورد تردید قرار خواهد گرفت‌. ما صریحا به‌ همه‌ی‌ ملتهای‌ جهان‌ اعلام‌ می‌کنیم‌ که‌ تفکر "خاتمه‌ یافتن‌ دوران‌ امام‌ خمینی‌" که‌ دشمن‌ با صد زبان‌ سعی‌ در القای‌ آن‌ دارد، خدعه‌ و نیرنگی‌ استکباری‌ بیش‌ نیست‌ و علی‌رغم‌ امریکا و همکارانش‌، امام‌ خمینی‌ در میان‌ ملت‌ خود و جامعه‌ی‌ خود حاضر است‌ و دوران‌ امام‌ خمینی‌ ادامه‌ دارد و خواهد داشت‌. راه‌ او راه‌ ما، هدف‌ او هدف‌ ما، و رهنمود او مشعل‌ فروزنده‌ی‌ ماست‌.
امام خامنه‌ای، 10 خرداد 1369

طبقه بندی موضوعی

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۲، ۰۷:۴۳ ق.ظ

یک بار هم از او دعوت کنید!

چند هفته ای است برنامه شناسنامه از وزرای دولت نهم دعوت می کند و با آن ها به گفتگو می نشیند و آخر برنامه هم گریزی می زند به جلسه ی آخر هیئت دولت نهم که حرف و حدیث های زیادی را به همراه داشته است.ظاهرا تنها جلسه ای بوده که مشایی به عنوان معاون اول در آن حضور داشته است.نقل قول های مختلفی از آن جلسه به بیرون درز کرده است و بیشتر این نقل قول ها از سوی افراد کنارگذاشته شده از دولت بوده است.این که صدا و سیما در چند برنامه به طور مکرر روی این موضوع زوم کرده است و تنها صحبت های یک طرف قضیه  را به گوش مردم می رساند تعجب آور است.آیا اکنون که دیگر خطر های خیالی که از سوی مشایی و اطرافیانش احساس می شد بر طرف شده است دیگر وقت آن نرسیده است که برای یکبار هم که شده اجازه صحبت کردن به او داده شود تا بتواند از خودش دفاع کند؟

نکته ی دیگر این که در حالی که مسائل مهمی با روی کار آمدن دولت جدید فضای سیاسی کشور را تحت الشعاع قرار داده است،مسائلی مانند آزادی مجرمان امنیتی،مذاکرات هسته ای،مذاکره با آمریکا و مشکلات اقتصادی که قرار بود 100 روزه حل شود،علت اصرار برخی دوستان برای بازخوانی ناقص اتفاقات 4سال دولت دهم و به خصوص 2 سال آخر چیست؟ ،البته نظر بنده این است که نباید دیگر مسائل را کنار بگذاریم و تنها به این مسائل بپردازیم،به هر حال با واکاوی اتفاقات گذشته است که می توان برای آینده،برنامه ای حساب شده ریخت!ضمن اصلی،فرعی کردن مسائل باید اولویت بندی هم کرد،واکاوی علل شکست جریان اصولگرایی پس از 4 سال یکه تازی در فضای سیاسی جزو مسائل اصلی است که در مقایسه با شیطنت های دولت جدید در زمینه سیاست خارجی در اولویت پایین تری قرار دارد.نه این که کلا مسئله ای فرعی باشد و نیازی به بررسی آن دیده نشود.در 4 سالی که گذشت به خوبی مشاهده کردیم که تک صدایی سر انجام شایسته ای ندارد،وقتی 4 سال هیچ تریبونی به امثال هاشمی و خاتمی داده نمی شود(با این که اعتقاد به عملکرد نادرستشان دارم)سرانجامش این می شود که رئیس جمهور منتخب در پیام تبریکش پس از پیروزی صراحتا از آن ها تقدیر می کند.

۱۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۷ مهر ۹۲ ، ۰۷:۴۳
سعید
دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۲، ۰۷:۳۸ ب.ظ

چرایی رفتار دوگانه در قبال خبر های غیررسمی!

این روزها شاهد هستیم که خبرهایی از سوی دفتر آقای هاشمی رفسنجانی مخابره می شود و خاطراتی از آقای هاشمی در رابطه با  مواضع امام در موارد مختلف منتشر می شود که واکنش های مختلفی را در سطح جامعه در پی داشته است.انتشار خاطراتی با مضمون مخالفت امام با شعار «مرگ بر آمریکا» در شرایطی که دولت یازدهم پس از 34 سال تابوشکنی کرده است و رابطه ای در حد تماس تلفنی با آمریکا برقرار کرده است. سوال برانگیز است.در اولین برخورد و در یک واکنش  سریع حکم محکومیت آقای هاشمی به راحتی صادر می شود اما نباید فراموش کرد که  قرآن کریم تاکید کرده است بر این که حتی عداوت با کسی باعث نشود که از خط عدالت در قضاوت خارج شویم«وَلا یَجرِمَنَّکُم شَنَآنُ قَومٍ عَلى أَلّا تَعدِلُوا ».8 مائده

باید دید مطرح کردن این خاطرات در چنین زمانی و پس از اتفاقاتی که اخیرا رخ داده چه دلیلی داشته است؟!چگونه می توان به صحت و سقم این خاطرات پی برد؟چرا تا به حال این خاطرات منتشر نشده و یا حتی اشاره هم به آن نشده است؟ و این که چه می شود که شاهد چنین اتفاقاتی هستیم که خبر های پشت پرده(بدون توجه به صحت یا عدم صحت)از سوی جریانات مختلف منتشر می شود؟

همانطور که می دانیم نزدیکترین فرد در امور کشورداری و فرماندهی جنگ به امام خمینی بعد از حاج احمد آقا شخص آقای هاشمی بوده است.البته این مورد دلیلی بر درستی یا نادرستی مواضع ایشان در آن ایام نیست اما به هر حال چنین بوده است و خیلی از بزرگان نظام نیز این را تایید می کنند. دست نوشته های روزانه آقای هاشمی  یکی از زنده ترین منابع تاریخ دهه اول انقلاب بوده است که در قالب چندین کتاب تا به حال منتشر شده است و یکی از اثرگذارترین خاطرات آقای هاشمی در جریان انتخاب امام خامنه ای به رهبری بوده است. خاطره ای که بارها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شده است و در آن به نظر مثبت امام(ره) به امام خامنه ای برای رهبری اشاره می شود.

اما در چند هفته ی اخیر خاطراتی از سوی سایت ایشان منتشر شده که با اندکی شانتاژ و بازی های رسانه ای این منظور را می رساند که امام(ره) با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است.این خط خبری از اواخر شهریور و همزمان با سفر ریاست جمهور به نیویورک آغاز شد.«قهر با آمریکا ابدی نیست» جزو اولین پالس هایی بود که فرستاده شد و این روند ادامه پیدا کرد،از سوی برخی اشخاص و مراکز هم از این حرکت حمایت شد تا جایی که آستان قدس طی بخش نامه ای شعارهای بعد از نماز را حذف کرده و به تکبیر(الله اکبر) بسنده کرد.در همین حین خاطره ای از مخالفت آیت الله گلپایگانی با شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه منتشر شد تا پروژه استحاله تکبیر های مردمی در مراسمات انقلابی تکمیل شود. اما جنجالی ترین مطلبی که منتشر شد این بود:«امام موافق حذف مرگ بر آمریکا بود» در اولین نگاه این منظور متبادر می شود که امامی که آن نظرات انقلابی را بر علیه آمریکا و استکبار داشته است چرا با مرگ بر آمریکا مخالف بوده است؟چرا تا به حال این مطلب مطرح نشده است؟علی رغم این که مواضع و سخنرانی های امام مطلب دیگری را می رساند. پس از اوج گیری واکنش ها از سوی مسئولین، آقای هاشمی در اظهار نظری با عدم تکذیب این خبر اعلام کرده است که انتشار این خبر بدون هماهنگی او بوده است.(+) و از طرفی دیگر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) نیز تلویحا این مطلب را تایید کرده است که موافقت امام با حذف این شعار از رسانه های دولتی بوده است.(+)

اگر بخواهیم بر معیار حق و عدالت پیش برویم و جناح بندی های سیاسی را کنار بگذاریم در چنین شرایطی که فرد مطلع دیگری برای تایید یا تکذیب این خبر موجود نیست باید به حرف چه کسی اعتماد کرد؟وقتی آقای هاشمی با امام نشست و برخاست های 2 نفره زیادی داشته است و فرد دیگری از محتوای این جلسات خبر نداشته است باید حرف چه کسی را پذیرفت؟باید دید روند افشای محتوای جلسات دو نفره مسئولان بلند مرتبه نظام از چه زمانی آغاز شده است؟چه کسانی این روند را پایه گذاری کردند و با چه اهدافی؟ و مهمتر از همه این که در دو سال اخیر شاهد بودیم که خبر هایی از سوی برخی سایت ها و شخصیت های نزدیک به برخی نهاد های خاص از جلسات دونفره رهبری ودکتر احمدی نژاد منتشر می شد درحالی که شخص سومی در این جلسات حضور نداشته است.! و برای تحلیل شرایط هم به این خبر ها استناد می شد! اما اکنون که خاطراتی از هاشمی و امام(ره) منتشر می شود و آن هم از سوی یکی از دو طرف، چرا باید به جای کنکاش و جستجو در این که آیا این مطلب صحت دارد یا نه سیل تهمت ها و تخریب ها روانه شود؟یادمان نرود پیر خراسانیمان در همین دو سال گذشته بارها در سخنرانی هایش تذکر داد که: «وَلا یَجرِمَنَّکُم شَنَآنُ قَومٍ عَلى أَلّا تَعدِلُوا 8 مائده»

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ مهر ۹۲ ، ۱۹:۳۸
سعید

 در آخرین ساعات روز جمعه حدود ساعت 11 شب در حالی که آخرین نشست خبری رئیس جمهور در سفر نیویورک برگزار شده بود خبری در رسانه ها منتشر شد که همه را متعجب کرد.خبر گفتگوی تلفنی 20 دقیقه ای اوباما و روحانی تبدیل شد به اولین خبر تمامی رسانه های خارجی و داخلی(البته به جز واحد مرکزی خبر!) تماسی که در ابتدا ادعا شد از سوی اوباما صورت گرفته اما پس از ساعاتی اعلام شد این تماس با درخواست طرف ایرانی حاصل شده است.  تماسی که  تمام دستاوردهای اولین سفر روحانی به نیویورک را زیرسوال برد. و علتی شد برای حوادثی که ظهر روز شنبه در فرودگاه مهرآباد رخ داد.

صبح شنبه تعدادی از فعالین جنبش دانشجویی پس از بحث و بررسی به این نتیجه رسیدند که سریعترین و ممکن ترین راه برای نشان دادن اعتراض به از سرگیری رابطه با آمریکا با توجه به هشدار های مکرر امام خامنه ای سازماندهی یک تجمع دانشجویی آرام به نمایندگی از امت حزب الله و مردم و یادآوری آرمان ها و فرمایشات پیرجماران به ریاست جمهور و تیم همراه در هنگام ورود به کشور است.بر همین اساس طیف های مختلف دانشجو و طلبه حوالی ساعت 11 صبح خود را به پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد رساندند.دانشجویانی از دانشگاه های شریف، امیرکبیر،تهران،امام صادق (ع) و ... و تعدادی از طلبه های حوزه علمیه مشکات.

برنامه تجمع با پخش پلاکارد هایی از سخنان امام و رهبری و همچنین آیاتی از قرآن کریم آغاز شد،دانشجویان در دو صف که در امتداد خیابان شکل گرفته بود آماده عبور ماشین روحانی و همراهان از بین حمعیت بودند. تعدادی از فعالین جنبش دانشجویی سخنرانی کردند و با مطالبه گری در مورد این خطای استراتژیک ریاست جمهور به نوعی اعتراض خود را اعلام داشتند.در همین هنگام نیز گروهی از حامیان دولت با در دست داشتن عکس هایی از سران فتنه منتظر ورود رئیس جمهور به میان جمعیت بودند. نکته جالب حضور گسترده دانش آموزان مدارس «سلمان فارسی» و «شهید بهشتی» منطقه 9 به عنوان حامیان دولت بود که آن ها را از سر کلاس هایشان بلند کرده و به استقبال ریاست محترم جمهور آورده بودند.

همه چیز برای بک استقبال آرام مهیا بود اما هرچه از ساعت 11 می گذشت و به اذان نزدیک می شدیم این احتمال بین دانشجویان قوت گرفت که رئیس جمهور از دربی دیگر فرودگاه را ترک کرده است.خروج نیروهای تشریفات ارتش و هم چنین خروج ناگهانی دانش آموزان و تعدادی از نیرو های انتظامی که صحنه را ترک کرده بودند به این احتمال قوت داد تا این که نوای اذان ظهر در فضا طنین انداز شد و دانشجویان مکتب روح الله آماده اقامه نماز جماعت ظهر و عصر می شدند.جمعیتی حدود 50 نفر مشغول اقامه نماز بودند و تعدای از دانشجویان هم مراقب بودند تا از هرگونه احتمال درگیری و آسیب دیدن نماز گزاران جلوگیری کنند در هنگام سجده اول نماز بود که ماشین حامل رئیس جمهور پس از عبور از بین هواداران ، به صفوف نمازگزاران رسید و علی رغم هشدار دانشجویان مبنی بر تامل چند دقیقه ای تا پایان نماز ماشین ها به همراه یگان های حفاظتی و هواداران با برهم زدن صفوف نماز جماعت به راه خود ادامه داند و اگر واکنش سریع دانشجویان نبود چه بسا تعدادی زخمی و مجروح می شدند یا زیر دست و پا و یا چرخ ماشین ها می ماندند.پس از این واقعه تاسف بار دانشجویان با مشت های گره کرده و با سر دادن شعار های مرگ بر آمریکا به دور ماشین رئیس جمهور حلقه زدند که آقای روحانی سریعا به داخل ماشین رفته و نیروهای حفاظت هرچه زودتر ایشان را از محل دور کردند. در همین بین لنگه کفشی از سوی عقب جمعیت که بیشتر آن ها را هوادارن دولت تشکیل میدادند پرتاب شد که ظاهرا به کسی برخورد نکرد.(البته مشخص نشد چه کسی لنگه کفش را پرت کرده است).این تجمع تبدیل شد به عرصه تقابل حامیان سازش و مخالفان رابطه با امریکا که از شعار های دو طرف کاملا نمایان بود. شعار ها تا دور شدن کامل روحانی و تیم همراه از محوطه فرودگاه مهرآباد ادامه داشت.طبق شنیده ها در حاشیه این تجمع 3 نفر بازداشت شدند که هنوز از آن ها خبری رسمی منتشر نشده است.

متاسفانه رسانه ها با تحریف اصل حرکت دانشجویان و نشان دادن آنان به عنوان نیروهای افراطی حواشی برنامه استقبال را بزرگنمایی کردند و پیام این حرکت دانشجویان مکتب روح الله را وارونه جلوه دادند،همان گونه که آوینی عزیز گفت:«در جمهوری اسلامی بچه حزب اللهی ها مظلومترین اند» و امروز ما شاهد بودیم که برای فریاد زدن سخنان پیر جمارانی و پیر خراسانیمان برچسب اخلالگر و افراطی خوردیم اما باید اعلام کنیم ذره ای از آرمان های شهدا عقب نشینی نخواهیم کرد. اگر 33 سال پیش موشک و گلوله های آمریکایی بود که بر سر ما می ریخت و جوانانی بودند که مردانه در برابر آنان سینه سپر کنند،امروز هم جوانان سید علی خامنه ای بیداتر و هوشیارتر از همیشه در صحنه حاضرند و نمی گذارند مانند 16 سال سازندگی و اصلاحات رهبرشان خون دل بخورد. و باید تاسف خورد بر آن هایی که به نام اعتدال ارزش ها را ذبح می کنند و تاسف بیشتر را باید بر آن هایی خورد که تا دیروز فریاد انقلابی شان گوش فلک را کر کرده بود و امروز روزه سکوت پیشه کرده اند.

۲۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ مهر ۹۲ ، ۲۲:۴۳
سعید
سه شنبه, ۲ مهر ۱۳۹۲، ۱۰:۴۰ ب.ظ

تفاوت دو پیامک!

پیامک اول:Khamenei.ir:سپاه به عنوان یک موجود زنده باید بداند از چه میخواهد پاسداری کند.لزومی ندارد سپاه در عرصه سیاسی پاسداری کند اما باید عرصه سیاست را بشناسد.

پیامک دوم:مشرق نیوز:لزومی ندارد سپاه حتما در عرصه سیاسی به پاسداری بپردازد اما باید مجموعه های گوناگون انحرافی و غیرانحرافی و وابسته به جریانها را بشناسد و در برابر آن ها چشم بسته و نابینا و ناآگاه نباشد.

دیدار هفته گذشته امام خامنه ای با فرماندهان سپاه حاوی نکات مهمی بود و آنچه که در فضای رسانه ای به شدت پررنگ شد و هر جریانی هم به نفع خودش به تفسیر آن پرداخت موضوع نرمش قهرمانانه بود.تیتر روزنامه ها و سایت ها و ورد زبان سیاسیون شد: نرمش قهرمانانه.یکی از لزوم عقب نشینی می گفت و دیگری از لزوم تعامل سازنده و آن دیگری از ضربه فنی دشمن حرف می زد. اما صحبت های آقا نکات دیگری هم داشت.

شاید این حرف را آقا می خواست خیلی وقت پیش بزند اما حالا بر زبان آورده است.این که در اولین دیدار فرماندهان سپاه پس از پایان دولت احمدی نژاد رهبری زبان به گله می گشاید و از عدم لزوم پاسداری سپاه در عرصه سیاست صحبت به میان می آورد خیلی حرف ها را در پس پرده دارد که...

وقتی چند روز پیش به یکی از دوستان که اکثر سخنرانی های آقا را دنبال می کند گقتم که آقا چنین تعبیری را به کار برده با تعجب گفت:«جدی!» ظاهرا او هم تحت تاثیر فضای مسموم رسانه ای تنها نرمش قهرمانانه در ذهنش به یادگار ماند.فضای مسمومی که نمونه اش را در دو پیامک بالا می بینید.اولی از سایت دفترآقا ارسال شده که آن چه مورد نظر آقا بوده را می رساند اما دومی سعی کرده صحبت ها را کانالیزه کند و در بعضی عرصه ها حق ورود قائل شود.(حداقل برداشت من این است.)

در ادامه آقا می فرمایند:« اینکه ما بیاییم چالش انقلاب را فرو بکاهیم به چالشهاى سیاسى و خطّى و جناحى و مقابله‌ى زید و عمرو با یکدیگر، این سهل‌نگرى است، مسامحه است، سهل‌انگارى است؛ چالش انقلاب اینها نیست. اینکه یک خطّ سیاسى، یک جریان سیاسى با یک جریان سیاسى دیگر دعوا دارند، یا زیدى با عمرواى اختلاف دارد، اینها چالش انقلاب نیست؛»

چه شده است که آقا دارد این حرف ها را می زند؟این که چالش های سیاسی و خطی و جناحی سهل نگری است و چند روز بعد 80 نفر از محکومین امنیتی مورد عفو رهبری قرار می گیرند آیا با هم ارتباطی دارد؟!این زیدها و عمروها چه کسانی هستند...

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ مهر ۹۲ ، ۲۲:۴۰
سعید