جام عدل

هجرت مقدمهء جهاد است.

جام عدل

هجرت مقدمهء جهاد است.

جام عدل

بدیهی است‌ که‌ برای‌ امریکا ودیگر سردمداران‌ استکبار، چیزی‌ مهمتر از این‌ نیست‌ که‌ ملت‌ ایران‌ از راه‌ دهساله‌ی‌ خود برگردد، یا در آن‌ تردید کند; زیرا در این‌ صورت‌، نقطه‌ی‌ درخشان‌ امید ملتها کور خواهد شد و غلبه‌ی‌ خون‌ بر شمشیر، مورد تردید قرار خواهد گرفت‌. ما صریحا به‌ همه‌ی‌ ملتهای‌ جهان‌ اعلام‌ می‌کنیم‌ که‌ تفکر "خاتمه‌ یافتن‌ دوران‌ امام‌ خمینی‌" که‌ دشمن‌ با صد زبان‌ سعی‌ در القای‌ آن‌ دارد، خدعه‌ و نیرنگی‌ استکباری‌ بیش‌ نیست‌ و علی‌رغم‌ امریکا و همکارانش‌، امام‌ خمینی‌ در میان‌ ملت‌ خود و جامعه‌ی‌ خود حاضر است‌ و دوران‌ امام‌ خمینی‌ ادامه‌ دارد و خواهد داشت‌. راه‌ او راه‌ ما، هدف‌ او هدف‌ ما، و رهنمود او مشعل‌ فروزنده‌ی‌ ماست‌.
امام خامنه‌ای، 10 خرداد 1369

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در آذر ۱۳۹۲ ثبت شده است

دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۲، ۱۰:۵۱ ق.ظ

نقد دولت حق مسلم دانشجویان است.

اولین مراسم روز دانشجو در دولت تدبیر و امید، 16 آذر امسال، با سخنرانی دکتر روحانی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.دانشجویان از حوالی ساعت 8 صبح در سالن حاضر شده بودند،قبل از شروع رسمی مراسم کلیپ های تبلیغاتی از دولت تدبیر و امید و همچنین کلیپ «نوسفر» پخش شد. مراسم با حدود یک ربع تاخیر،از ساعت 8:45 دقیقه و با سخنرانی ریاست دانشگاه آغاز شد سپس.مجری برنامه از آقای روحانی دعوت کرد تا به سخنرانی بپردازند.با شروع رسمی مراسم علاوه بر این که ظرفیت سالن به طور کامل تکمیل شد،تعدادی نیز از محوطه دانشگاه نظاره گر پخش مستقیم سخنرانی بودند..

آقای روحانی صحبت هایشان را با اشاره به وقایع 16 اذر 32 آغاز کردند. سپس با اشاره به این که« همواره مردم ایران بویژه نسل جوان و دانشجویان برای مسأله مهم حاکمیت ملی‌، استقلال،‌ مبارزه با استبداد و استعمار همواره ایستادگی و مقاومت از خود نشان دادند. » بیان کردند«دانشگاه خانه احزاب نیست،اما کارگاه سیاست است» و «قدرت ملی بدون رابطه با جهان و توسعه داخلی بدون تعامل اقتصادی با جهان ناممکن است».این در حالی بود که بعد از هر چند دقیقه صحبت آقای روحانی شعار هایی مانند:«روحانی متشکریم»«اصلاحات زنده باد،روحانی پاینده باد»«مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل»  از طرف دانشجویان داده می شد. در ادامه صحبت ها حجم شعارها به حدی رسیده که روند صحبت های آقای روحانی متناسب با شعار های جمعیت تغییر کرد. برای مثال پس از این که شعار«انرژی هسته ای حق مسلم ماست» از سوی دانشجویان داده شد آقای روحانی نیز تصریح کرد:« نه تنها انرژی هسته ای،بلکه فن آوری و نه تنها فن آوری حتی غنی سازی هم حق مسلم ماست» و یا وقتی که دانشجویان شعار «بسیجی واقعی همت بود و باکری» سر دادند آقای روحانی اعلام کرد:« بسیج منحصر در بسیج دانشجویی نیست. اگر بسیج به معنای فکر بسیجی و فدا کردن منافع شخصی و گروهی برای منافع دینی، ملی و اسلامی است، ما 75 میلیون بسیجی در این کشور داریم» همچنین پس از این که جمعی از دانشجویان خواستار محاکمه فتنه گرانگران  و تعدادی نیز خواهان آزادی زندانیان شدندآقای روحانی اعلام کرد:«دولت به همه وعده‌ هایی که به مردم داده است،پایبند است. و دستیابی به اهدافمان نیاز به ایجاد اجماع داخلی داریم. ما نیازمند اجماع و همدلی هستیم»

در بخش پایانی،مجری برنامه که دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه تهران بود اعلام کرد که سوالاتی که از طریق سایت دریافت شده است دسته بندی شده و از رئیس جمهور پرسیده می شود که در این زمان دانشجویان شعار«سوال انتخابی نمی خواهیم » سردادند.

دانشجویانی که از دانشگاه های مختلف تهران طبق دعوت وزارت علوم به دانشگاه شهید بهشتی آمده بودند در این مراسم تنها شنونده سخنان رئیس جمهور بودند و هیچ گونه اجازه صحبتی به آن ها داده نشد مراسمی که قرار بود علاوه بر سخنرانی ریاست محترم جمهور شامل پرسش های نمایندگان تشکل های مختلف بشود،حتی چند روز قبل از برگزاری مراسم،ترتیب سخنرانی نمایندگان تشکل ها با حضورشان در وزارت علوم قرعه کشی شد،اما یک روز مانده به روز دانشجو از طرف نهاد ریاست جمهوری اعلام شد که نمایندگان تشکل ها اجازه صحبت نخواهد داشت.

امیدواریم در دیدار بعدی ریاست جمهور با دانشجویان که طبق وعده ی خودشان تا پایان سال تحصیلی انجام خواهد شد بر خلاف دو دیدار قبلی شان اجازه صحبت و نقادی به دانشجویان داده شود.ضمن این که آقای روحانی در اواخر صحبت هایشان ابراز تمایل کردند تا بیشتر در جمع دانشجویان باشد و به صحبت هایشان گوش بدهد اما نهایی کردن بودجه را دلیلی برای به پایان رساندن جلسه اعلام کرد.

 البته دلیل تعجیل بیش از حد ایشان در تحویل بودجه سال آینده به مجلس واضح نبود،چرا که پس از انتشار متن نهایی آن،مشاهده شد که هیئت دولت در تنظیم بودجه سرعت را فدای دقت کرده است تا جایی که تعدادی از نمایندگان به دلیل عدم توجه کافی به شهرستان ها و مناطق محروم استعفا دادند.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ آذر ۹۲ ، ۱۰:۵۱
سعید

«اگر عدالت عدالت واقعى و ملموس و نه فقط سخن گفتن از عدالت آرزو و آرمان و هدف برنامه‏ ریزى‏ هاست، پس باید هر پدیده‏ى ضد عدالت در واقعیات کشور مورد سؤال قرار گیرد»(+).

جملات بالا بخشی از پیام امام خامنه ای به دانشجویان در 6 آبان 1381 است.پیامی که سرآغازی شد برای بازیابی دوباره یکی از ارزش های اصیل انقلاب اسلامی به نام عدالت،.انتخاب هوشمندانه رهبری در مخاطب قرار دادن دانشجویان به عنوان خط مقدم عدالتخواهی از نقاط برجسته این پیام است.مشی دانشجویان در هر زمان این گونه بوده است که هرگونه وابستگی به جریانات،احزاب و اشخاص سیاسی و در خدمت مراکز قدرت و ثروت بودن را برای خود پسندیده نمی دیدند و همواره سعی داشتند تا با حفظ استقلال،رسالت انقلابی خویش را به انجام برسانند.(البته باید از این جمع عناصر خود فروخته را جدا دانست).

 اوایل دهه 80،در حالی که فضای خفقان ناشی از حاکمیت عناصر تندروی اصلاحات در مجموعه دولت و مجلس در کشور حاکم بود، و اشرافیتی که بعد از پایان جنگ تحمیلی و آغاز دولت سازندگی ایجاد شده بود به اوج خود رسیده بود پایه ریزی جنبشی نوین و ایجابی از سوی رهبری شکل گرفت،جنبشی که ناگزیر باید نیروهای حزب اللهی آن را به سرانجام می رساندند،نیروهای حزب اللهی که در آن ایام عمده توان خود را چه در فضای دانشگاه ها و چه در فضای عمومی جامعه برای مقابله با هجمه های طیف مقابل به کار می بستند.یعنی جنس کارهایی که صورت می گرفت بیشتر از نوع سلبی بود تا ایجابی.البته باید مد نظر داشت که با همان نوع و حجم کار ها در آن زمان جنبش دانشجویی بسیار پویاتر و فعالتر از حال حاضر بود.مبحث عدالتخواهی مطرح شده از سوی امام خامنه ای تنها مربوط به مباحث مالی و ثروت اندوزی های نمی شود.رهبری نگاهی بسیار فراتر به مقوله عدالتخواهی دارند تا جایی که مشروعیت خود را وابسته به این موضوع می دانند:

« مشروعیت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعیض و نیز عدالت‌خواهى است. این، پایه مشروعیت ماست. الان درباره مشروعیت حرفهاى زیادى زده مى‌شود، بنده هم از این حرفها بلدم؛ اما حقیقت قضیه این است که اگر ما دنبال عدالت نباشیم، حقیقتاً من که این‌جا نشسته‌ام، وجودم نامشروع خواهد بود؛»(+)

رهبری این سخنان را در دیدار با هیئت دولت هشتم در سال 82 بیان کردند اما ظاهرا گوش شنوایی برای این پیام ها و سخنان در بین مسئولین وجود نداشت و حرکت متقنی برای به ثمر نشاندن این مطالبه رهبری انجام نشد تا جایی که دو سال بعد و با روی کار آمدن دولت نهم و در اولین دیدار رهبری با هیئت دولت در سال 84، امام خامنه ای تشکر ویژه ای از دکتر احمدی نژاد به خاطر مطرح کردن شعار عدالت دارند:

« من باید از آقاى احمدى‌نژاد تشکر کنم که ایشان کار جدیدى کردند؛ عدالت محورى را به عنوان یک شعار گذاشتند وسط؛ این کار خیلى بزرگى بود. وقتى که ایشان تبلیغات انتخاباتى مى‌کردند، به افراد خانواده‌ى خودم مى‌گفتم اگر آقاى احمدى‌نژاد رأى هم نیاورد، این خدمت بزرگ را به انقلاب کرد که شعار عدالت محورى را مطرح کرد»(+)

 حال با روی کار آمدن دولت یازدهم و بازگشت دوباره نیروهای اصلاحات و کارگزاران به عرصه مدیریت کلان کشوری،بار دیگر خطر مسابقه رفاه در بین مسئولین و موج جدیدی از اشرافیت احساس می شود،از طرف دیگر با تاکید آقای روحانی بر کلیدواژه اعتدال به عنوان سرلوحه عملکردهای دولت یازدهم این نگرانی ایجاد می شود که بار دیگر عدالت به عنوان شرط لازم مشروعیت به فراموشی سپرده شود و اینجاست که وظیفه جنبش دانشجویی در راستای عدالتخواهی و مطالبه آن از مسئولین دو چندان می شود.باید برای مردم و مسئولین به خوبی تبیین شود که اعتدال و عدالت تفاوت های فراوانی دارند و آنچه که باید مدنظر نظام اسلامی باشد عدالت است نه اعتدال(+)

در این راستا نباید تنها به مطالبه عدالت از دولت اکتفا کرد.قوه مقننه و به خصوص قوه قضائیه اگر نقششان در گسترش عدالت در جامعه از دولت بیشتر نباشد کمتر نیست،قوه مقننه به عنوان عامل نظارت بر عملکرد دولت و وزرایش اگر مواردی را ببیند و چشم پوشی کند باید در برابر مردم پاسخگو باشد.قوه قضائیه هم به عنوان رسمی ترین نهاد حکومتی برای رسیدگی به بی عدالتی های صورت گرفته در جامعه است.این بی عدالتی می تواند در قبال یک فرد یا افرادی از جامعه روی دهد و وظیفه قوه قضائیه است تا به عنوان مدعی العموم وارد صحنه شده و از حقوق مستضعفین دفاع کند،اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که اگر زمانی بی عدالتی در رویکرد های قوه قضائیه و یا مسئولین آن صورت گرفت باید در محضر چه فردی یا نهادی شکایت برد.متاسفانه در چند سال اخیر و به خصوص پس از فتنه 88 و حضور گسترده آقایان و آقازادگان در تشویش اذهان عمومی و اغتشاشات،قوه قضائیه رفتار های چندگانه ای از خود بروز داده است،جدا از بحث محاکمه آقایان موسوی و کروبی به عنوان سران اصلی فتنه،عدم محاکمه صریح و شفاف دیگر بزرگان فتنه مانند آقایان هاشمی و خاتمی و همچنین همسر و فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی پس از 4 سال،توصیه سخنگوی قوه قضائیه به آیت الله هاشمی مبنی بر عدم بازگشت مهدی به ایران،محاکمه سریع و قاطع فعالان حزب اللهی مانند ثابتی،روزی طلب، طلبه عدالتخواه سیرجانی،حجت الاسلام شفیعی کیا با اتهاماتی مانند انتقاد به آقایان هاشمی،لاریجانی ها،جاسبی و ... از نقاط سوال برانگیز عملکرد این قوه است و به دلیل نبود نهاد نظارتی فراتر از این قوه،کمتر شاهد اعتراض به احکام صادر شده بوده و هستیم.

و حال تا چند روز دیگر نقطه ای دیگر بر نقاط تاریک این عملکرد اضافه خواهد شد(البته امیدواریم که نشود اما...)در حالی پرونده های بزرگی از مجرمان امنیتی فتنه 88،مفسدان اقتصادی و .... نیمه باز رها شده و یا کنار گذاشته شده است، قرار است فردی دیگر از حامیان مستضعفین در دادگاه حاضر شود.ظاهرا پرونده محمود احمدی نژاد بیشتر جنبه سیاسی دارد تا قضائی،حتی شکایت شاکی خصوصی هم تعجب آور است(+)باید از مسئولین قوه قضائیه سوال کرد به چه دلایلی در برخی موارد و برای برخی آقایان مصلحت اندیشی هایی می شود؟علت این تبعیض ها برای چیست؟آیا باز هم داستان همان منطقه ممنوعه قدرت است که احمدی نژاد نباید واردش می شد و حال که شده باید تاوانش را پس بدهد؟

۷ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ آذر ۹۲ ، ۲۲:۱۷
سعید